Бронзен медал за Александар Кесковски во кендо на „Трофеј на Белград“ (ФОТО)

aleksnadar-kesko-so-kesko

Македонската младинска и сениорска кендо репрезентација се враќа со бронзениот медал на Александар Кесковски во јуниорска конкуренција од престижното отворено првенство во кендо „Трофеј на Белград“ во Србија.

aleksnadar-kesko-medlaisti

Конкуренцијата беше многу силна, ако се има во предвид дека учествуваа европскиот шампион Франција, вице-шампиониот Полска, третопласираните Шпанија, Шведска, но и велесилата Унгарија.

aleksandar-keksovski-prima-medal-belgrad

Во индивидуалните натпревари во сениорска конкуренција, нашите репрезентативци, Андреј Атанасовски, Владимир Кесковски, Александар Петрески, Олег Бичковски, се изборија одлично стигнувајќи до осминафиналните натпревари.

kendo-reprezentacija-so-medalot

На Трофеј на Белград учествуваат 28 држави со околу 350 натпреварувачи.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО