Браун и Чагаев ќе се борат за светската титула (ВИДЕО)

braun

Австралискиот нокаутер во тешка категорија, Лукас Браун, е следниот кандидат на шампионот на Светската боксерска федерација во тешка категорија, Руслан Чагаев од Узбекистан. Организацијата дава две титули во група на тешкашите. Другата, која е со статусот супершампион, ја поседува Владимир Кличко.

Се очекува дуелот меѓу Браун и Узбекистанцот да се одржи во мај или јуни. Во моментов двете страни преговараат за домаќинството на состанокот.

Во последниот натпревар Чагаев го совлада со спорна судиска одлука Њујорк Оквендо. Браун го промовира/претставува  поранешниот светски шампион Рики Хатон. Тој се уште нема пораз во професионалниот ринг. Досега неговиот биланс е 22 победи (19 со нокаут).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО