Боксинг њуз: Тајсон Фјури број 1, го следат Кличко, Вајлдер, Пулев…

118

Fjuri vika so pojasi

Според најновото рангирање на најдобрите боксери во супер тешка категорија на престижното издание Boxing News, број еден е Tајсон Фјури, кој кон крајот на минатата година го совлада Владимир Кличко и го симна од боксерскиот трон. Украинецот е на второ место, а трет е шампионот во верзијата на ВБЦ, Дионтеј Вајлдер, а четврт е европскиот шампион Кубрат Пулев. Потоа следат Луис Ортиз, Ентони Џошуа, Бермејн Стиворн, Џозеф Паркер, Карлос Такам и Французинот Јован Дјуопа, кој го затвора топ 10.