Боксер кој се сметаше за нов Амир Хан почина на 18 години

Младиот и мултиталентиран Британски боксер, Али Казим, кој во јавноста  беше прогласуван за надледникот на Амир Кан трагично загина во сообраќајна несреќа. Борецот, кој имаше само 18 години починал по страотниот судар во Вулверхемптон, а неговата смрт ја потврди менаџерот и промотор Сем Џонс.

Тој информира дека неодамна Тазим го потпишал својот прв професионален договор со компанијата и ја завршил аматерската кариера. Досега има преку 50 борби за тинејџери и поради одличниот настап таму доби толку рана понуда да тргне по професионален пат.

„Не можам да верувам и да го сфатам. Вчера разговаравме и разговаравме за плановите за негов развој. Имавме патна карта што треба да ја земе и да оди“, рече Џонс.

Самиот Тазим неодамна соопшти на социјалните мрежи за промената од аматер во професионалец.

„Моите аматерски денови беа одлични и едвај чекам да ја започнам кариерата. Очекувам да го видам на моето деби во рингот“, рече покојниот 18-годишен талент, кој требаше да боксира на гала вечер следниот месец.

Казим беше сметан за еден од најперспективните млади боксери во Британија, но и пошироко и веќе имаше потпишано договор за одработување на неколку борби, како и неколку спонзорски договори.

https://www.youtube.com/watch?v=InBqOeuGzhk&feature=emb_title

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО