Бокс експерт: Ломаченко никогаш не се сретнал со таков противник

Според експертот за бокс Брајан Кембел, Васил Ломаченко е пред неговиот најголем предизвик досега. Овој викенд Лома ќе се бори против непоразениот Теофимо Лопез во обединувачки меч во лесна категорија.

„Волшебник во рингот во однос на брзината, работата на нозете, аглите и прецизноста. Ова е Ломаченко“, ја започна својата анализа Кембел.

„Неговата легендарна аматерска кариера продолжува да го плаши секој противник. Има два златни медали на Олимписките игри, а потоа е светски шампион за професионалци по само три меча.

Во лицето на Лопез тој се среќава со многу атлетски противник со огромна големина за категоријата. Способноста на Теофимо да го заврши мечот со еден удар ќе го одржува Лома цело време на подготвеност и ќе му донесе дополнителна напнатост.

Двајцата имаат сериозна разлика во однос на искуството, но Ломаченко никогаш не наишол на таква закана од професионалци“, додаде Брајан Кембел.

Долго очекуваниот натпревар е на 17 октомври во МГМ арената во Лас Вегас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО