Бобан Илиоски против Иранец, а Мите Ашкилов со Белорусин на СП во тајландски бокс (ФОТО)

207

Утре Бобан Илиоски (81 кг) прв излгува на борилишето на Светското првенство во тајлансдки бокс во Бангкок и се среќава со Иранецот Сеједкеиван Солеиманисафаханех , а Мите Ашкилов на 24 јули се бори со Белорусинот Јаухени Ваучок во категоријата до 86 килограми.

На првенството се очекува да настапат натпреварувачи од 112 земји.

Да потсетиме дека Илисоки (-81 кг, Б класа) минатата година го освои сребрениот медал на Светското мај тај првенство во Канкун, Мексико.

Ipon.mk