Арловски со победата над Ротвел постави рекорд во тешка категорија (ВИДЕО)

127

Андреј Арловски (28-18-2 НЦ, 17-12 УФЦ) во реваншот беше подобар од Бен Ротвела (36-12, 6-6 УФЦ).

Во повторната средба по 11 години на настанот на УФЦ во Сан Антонио, Тексас, 40-годишниот Белорусин победи со едногласна одлука на судиите (30-27, 30-27, 30-27).

Во првата борба на настанот за промоцијата Афликејшн 2008, Арловски славеше со нокаут во третата рунда.

Иако понекогаш изгледаа како борци кои веќе го дале своето, борбата беше возбудлива.

На поранешниот шампион во тешка категорија е ова му прв успех од март 2018 година, завршувајќи ја серијата од четири меча без победа и со неа стана рекордее по бројот напобеди во тешки категорија на УФЦ.

„Питбул“ е во УФЦ со прекини од 2000 година и ова беше неговата 17 победа со која го прескокна Френк Мир кој има 16.

На 37-годишниот Ротвел ова му е трет последователен пораз.

https://www.youtube.com/watch?v=vPauQ5rMRQo
https://www.youtube.com/watch?v=uKrgQgciBlc