Бобан Данов освои бронза на отвореното Европско првенство во кураш во склоп на ЕИ

Европското отворено првенство во кураш, кој беше демонстративен спорт во склоп на Европските игри во Краков, Полска, нашиот репрезентативец Бобан Данов освои бронзен медал.

Данов извојува две победи со ипон против Французин и Латвиец, а во полуфиналето беше поразен на поени од Летонец.

Покрај бронзата, Бобан заработи и 500 евра.

„Настанот ќе послужи како отворено Европско првенство во „КУРАШ“, дозволувајќи им на учесниците од различни земји да се натпреваруваат и да ги покажат своите вештини. Вилковице ќе биде домаќин на овој возбудлив настан, обезбедувајќи можност за промовирање на традиционалните боречки стилови и културна размена меѓу учесниците“, пишува на веб-страницата на Европските игри во Краков..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО