Еди Херн: Вајлдер е најпреценетиот боксер на денешницата

Познатиот британски промотер Еди Херн изрази мислење дека Американецот Дионтеј Вајлдер е најпреценетиот боксер на нашето време.

„Преценет боксер? Дионтеј Вајлдер. Причината зошто го велам ова е затоа што мислам дека Дионтеј е опасен нокаутер. Но, тој е преценет затоа што Луис Ортиз му одржа предавање.

Да, Вајлдер го нокаутираше, но му недостасуваа 8-0 рунди. Неговата единствена забележителна победа во кариерата беше против Луис Ортиз“, рече Херн за ДАЗН Бокс.

Во својата последна борба Вајлдер се соочи со Финецот Роберт Хелениус. Дионтеј победи со нокаут на три секунди пред крајот на првата рунда. Американецот зад себе има вкупно 46 борби, во кои двапати загуби – и двете од Британецот Тајсон Фјури.

„Бронзениот бомбардер“ има 1 реми, 43 победи, од кои 42 со нокаут. Вајлдер моментално преговара за борба со Енди Руиз.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО