Боб Сап се враќа во ММА

bob sap taroirei

Боб Сап (11-18-1) по три години се враќа во ММА.

Американскиот тешкаш (42 г.) ќе се бори во главната борба на Роуд ФЦ 32 настанот во Кина.

Во салата во Хунан која е со капацитет од 20.000 седишта, Сап ќе се бори против локалниот борец Аори Геле (1-2). Тој е во серија од 12 последователни ММА порази. Сап е и потпретседател за односи со јавноста на Роуд ФЦ.

Сепак, во последниот влегување во рингот на Ризин на новогодишната ноќ го победи Акебоно во реванш мечот по шутбоксинг правилата.

Неговиот противник е 21-годишник со минато во санда (Sanshou) и двогодишно ММА искуство. Геле во април беше поразен со нокаут од Хонг Човекот Чои во полуфиналето на Роуд ФЦ турнирот во отворена категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО