Близначките Маријана и Мишела Димоски растурија на Австралија опен

 

Сестрите близначки Мишела и Маријана постигнаа голем успех на Австралија опен кое најсилното првентсво на Океанија (Нов Зеланд, Фији, Каледонија, Тахити, Индија, Гвинеја Австралија со најдобрите од сите држави: Нов Јужен Велс, Викторија, Квинсленд, Јужна Австралија, Западна Австралија) во кати натпреварите до 21 година се сретнаа во финалето, Мишела беше поуспешна од Маријана, а во сениорска конкуренција Маријана е прва, Мишела трета од 36 натпреварувачки. Мишела (-61 кг) освои сребрен  медал и во борби во У-21.

 

Кај сениорите прв е Мин Дук од Франција, повеќекратен европски шампион и  повеќекратен медалист од Светски првенства, а кај сениорките Маријана Димоска со пет победи над шампионките од Австралија, Нов Зеланд.. а Мишела е трета со 4 победи и еден пораз за финале. Близначките на балкански првенства на два пати беа во финале: 2015 година во Дубровник и 2011-тата во Атина, како и финале на Светскиот К-1 Куп во Крф 2013, а  сега  освоија финале и на Океанија и Австралија.

Првенството го отвори претседателот на Австралискиот олимписки комитет и потпретседател на Меѓународниот олмписки комитет, Џон Коатест.

Додека нивните родители Златко и Елизабета Димоски судеа на ова големо натпреварување. Златко Димоски е ВКФ судија од највисока класа.

Да потсетиме дека пред неколку месеци семејството Димоски замина да живее во Австралија, а ова е прв нивен настап.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО