Блесок на Андреј Александров и на машкиот тим на Балканското кендо првенство, освоија бронзи (ФОТО)

855

Јуниорот Андреј Александров одличниот настап на 13. Балканско првенство во кендо во Солун, Грција, го круниса со бронзен медал.

Во категорија ветерани над 40 годени настапија двајца македонски натпреварувачи и го освоија второто и третото место.

1.Ертунџ Куртулус (Турција)
2.Глигор Дубровски (Македонија)
3.Андреј Атанасовски (Македонија)

Додека сениорите во поединечниот дел ги поминаа групите, но изгубија во елиминациските фази во 1/4 И 1/8 финале.

Денес на екипното натпреварување во група нашите борци во состав (Олег Бичковски, Матеј Ивановски, Александар Кесковски, Владимир Кесковски, Владимир Пешков, Андреј Атанасовски и Глигор Дубровски) излегоа од групната фаза по нерешениот резултат со актуелниот шампион Србија и издвоената победа над Бугарија со 3-0.

Нашиот тим изгуби во полуфинале од домаќинот Грција за еден поен.

1.Црна Гора
2.Грција
3.Македонија
3.Србија

Женскиот дел од тимот, Атанасовска и Лазаровска имаа добар настап но нивниот тим беше со хедикеп поради тоа што тимовите се составени од по 3 натпреварувачи.

„На состанокот одржан по шампионатот лидерите на тимовите ја изгласаа Македонија за домаќин на 14-тото Балканско првенство.

Ова ќе биде одлична шанса за нашите спортисти да го дадат својот максимум на домашен терен“, велат од кендо репрезентацијата.