Билам-Смит го прати Околи во првите три нокдауни во кариерата за триумф за титулата

Крис Билам-Смит стана првиот човек кој го собори Лоренс Околи. Не еднаш, туку три пати во текот на нивната шампионска борба во полутешка категорија на стадионот Виталити во Бурнмаут за да ја освојат титулата на Светската боксерска организација.

Шампионот беше на подот во четвртата рунда, а во обидот да преживее се обиде да го задржи противникот, заработувајќи си цели два поени казна за слични постапки во 5. и 7. рунда.

Околи заврши на паркетот во 10. и 11. рунда, што апсолутно нагласено значеше дека не може да има друг победник на натпреварот освен домашниот фаворит – Билам-Смит.

Сепак, шокантно беше тоа што еден од судиите покрај рингот – Бенџамин Родригез – даде 112-112. За среќа, Боб Вилијамс и Дијана Друс Милани решија да го гледаат мечот наместо да претураат по своите телефони и досудија 115-108, односно 116-107 за да го именуваат новиот светски шампион.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО