Лејг Вуд си ја врати титулата од Лара со огромна разлика

Лејг Вуд повторно може да се нарече светски шампион во перо категорија, откако си го врати ВБА појасот од Маурицио Лара на гала настанот во Манчестер арената.

Британецот целосно му го наметна своето темпо на Мексиканецот, но за разлика од претходната средба, овојпат не направи ниту една фатална грешка со која Лара би ја добил победата.

Судиите досудија 118-109, 116-111 и 118-109, земајќи го предвид нокдаунот во 3. рунда што го постигна Вуд.

Потсетуваме дека Маурицио Лара во секој случај ќе го изгубеше појасот бидејќи имаше речиси 2 килограми повеќе на официјалното мерење. Сепак, тоа не му донесе ништо меѓу јажињата, каде што беше надмудрен од класата на неговиот далеку поискусен противник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО