Белатор сакаше Федор да се бори со Бадер на Црвениот плоштад

Претседателот на Белатор, Скот Кокер, ги откри плановите за последната борба во кариерата на 46-годишниот руски борец во мешан боречки спортови, Федор Емелијаненко.

Организацијата планираше последната борба на Федор да се одржи на Црвениот плоштад во Москва. Опција за последната борба на Емелијаненко во ММА беше Рајан Бадер. Кокер беше подготвен да му даде на легендарниот Русин последен шанса за титулата во тешка категорија.

„Последната борба на Федор пред крајот на кариерата? Разговаравме за тоа претходно и имавме реванш со Бадер закажан за овој јули на Црвениот плоштад. Ова ќе биде неговата последна борба.

Зборувате за најголемиот борец на сите времиња. Кога го планиравме овој настан, кој требаше да биде негов пензионерски настан, конечно мораше да се врати дома. Федор патувал низ целиот свет и ги надвладеал сите.

Требаше да се врати дома, да приреди одлично шоу и да ја заврши кариерата во родниот град. Но, очигледно, избувнувањето на оваа војна ги попречи овие планови. Но, ние сè уште разговараме за опциите.

Фјодор сака да се бори „овде и сега“. Да видиме што ќе се случи“, изјави Кокер за ММА Џанки.

Емелијаненко ја имаше последната борба минатиот октомври на Белатор 269, нокаутирајќи го Тимоти Џонсон во првата рунда. Во јануари 2019 година Федор се сретна со Бадер во финалето на турнирот во тешка категорија. Рајан го нокаутира за 35 секунди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО