Белатор 289: Рауфеон Стоц го победи Сабатело, Кармуш ја заврши Веласкез

Белатор понуди нешто послабо шоу, но сепак имаше добри борби.

Синоќа се одржа настанот Белатор 289, а во главната борба на вечерта на ред беа привремениот појас во бантам категорија и пласман во финалето на Гран при. Се бореа Рауфон Стоц и Дени Сабатело, а акција не недостигаше цели 25 минути.

Стоц победи со поделена одлука, а борбата ја отвори погодувајќи неколку добри удари. Не му требаше долго време на Сабатело да почне да се бори и да го фати грбот, но Стоц успеа да се сврти и да заврши на страна.

Стоц успеа да стане, но Сабатело го бараше тој клинч и удри неколку добри удари покрај жицата. Стотс беше малку повнимателен во втората рунда, а неговата одбрана за симнување беше нешто подобра, на што возврати со неколку удари. Сепак, Стабело успеа да ја однесе борбата на партер, па дури и да се обиде со лост на ногата.

Во третата рунда Сабатело удри недозволено колено во глава што накратко ја прекина борбата, но судијата не одзеде бод. После тоа, Стоц го демолираше Сабатело, а пред петтата рунда на двајцата во аголот им беше кажано дека најверојатно се изедначени.

Стотс притискаше, упати добри ножни удари и крв почна да доаѓа од носот на Сабатело. Во петтата рунда и двајцата отидоа на финиш, но тоа не се случи, а Стоц сепак победи.

Лиз Кармуш ја победи Хулијана Веласкез со принуда во втората рунда, а резултатите од целото шоу погледнете ги во продолжение:

Белатор 289 – Резултати

Рауфеон Стоц – Дени Сабатело со поделена одлука (45-50, 48-47, 48-47) – за привремена титула во бантам категорија; Полуфинале на Гранд при во бантам категорија
Лиз Кармуш – Хулијана Веласкез преку завршница (лост) – Р2, 4:24 – за титула во женска мува категорија
Крпен Микс 0 Магомед Магомедов преку завршница (гилотина) – Р2, 2:39 – полуфинале на Гран при во бантам категорија
Далтон Роста – Ентони Адамс со едногласна одлука (29-28, 27-30, 30-27)
Џелил Вилис – Кајл Крачмер со едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Крис Ленциони – Коди Ло со поделена одлука (30-27, 28-29, 30-27)
Кристијан Ехолс  Пет Дауни со нокаут (удар) – Р1, 2:27
Каи Камака – Кевин Боем преку ТКО (удари) – Р3, 2:23
Мајкл Ломбардо – Марк Лемингер со нокаут (удар) – Р1, 4:23
Кас Бел – Џеред Скогинс со поделена одлука (29-28, 28-29, 29-28)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО