Бајрам Мамутовски е балкански младински бокс шампион, Ери Хани вицешампион

Бајрам Мамутовски е балкански младински бокс шампион. Мамутовски во финалето славеше против Александру Кокорану од Романија, додека Ери Хани се закити со сребрениот медал.

Ери Хани загуби од Драгош бареа од Романија.

Македонските боксери освоја уште два бронзени медали на Балканското бокс првенство за младинци и јуниори во Рамницу Валцеа, Романија, а тоа се Адријан и Ружди Рустемовски.

Вкупно, Македонија освои 4 медали – 1 златен, 1 сребрен и 2 бронзени. Најубедлив беше Мамутовски кој извојува две победи.

Балканско првенство:

48 кг Бајрам Мамутовски – Јон Плинга (Молдавија) 5-0
Финале
48 кг Бајрам Мамутовски – Александру Кокорану (Романија) 5-0

86 кг Ери Хани – Драгош Бадеа (Романија) 0-5

54 кг Адријан Рустемовски – Даниел Гарлеану (Романија) 0-5
60 кг Ружди Рустемовски – Николос Каливијакис (Грција) 0-5 ТКО Р2

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО