Бадр Хари се подготвува да го изненади светот

107

Легендарниот кик-боксер Бадр Хари не престана да тренира во последните неколку месеци. Тој имаше закажан меч со Бенџамин Адегбaј на Глори 78: Бадр против Бени, на 20 јуни во Ротердам. За жал, гала вечерта беше откажана заради Ковид-19, но во блиска иднина се очекува нов датум.

35-годишниот ветеран е во многу добра форма и вели дека е фокусиран и гладен за успех во рингот. Хари има скор 0-2-1 во Глори и сè уште нема победа. Два пати загуби од Рико Верховен поради повредите, а една победа над Хесди Гергес му беше одземена, бидејќи не успеа на допинг-тестот.

Хари се подготвува да го изненади светот против Адегбај и на тој начин да докаже дека заслужува трета битка со Верховен која со нетрпение ја очекуваат сите љубители на кикбоксот.

„Последните три месеци беа непријатни. Ковид и запирање на сè беа тежок тест што бараше вештина за живот што го предизвикуваше секој од нас. Мора да можеме да надминеме голема неволја. Може да ве ослабне или зајакне во зависност од вашата состојба на умот и вашиот став. На многу спортисти, недостатокот на перспектива може да и наштети на мотивацијата.

Од своја страна, оваа невидена ситуација ме натера да сфатам колку е голем мојот фокус, глад и љубов кон кикбоксот. По откажувањето на сите спортски настани, мојата единствена цел беше да излезам посилен од кога било од оваа криза. Тоа беше единствениот начин да се задржи високото ниво на секојдневниот живот. Претпоставувам дека сме близу на крајот од тунелот. Ова е важна животна лекција. Ајде да ја искористиме за да го изненадиме светот“, напиша Бадр Хари.

View this post on Instagram

The last 3 months have been a distressing experience. The COVID and the confinement are/were a hard test which required a life skill that challenges each and every one of us : being able to overcome (a strong) adversity. It could weaken or strengthen you depending on your state of mind and your attitude. For many athletes, the lack of perspective could damage the motivation. On my side, this unprecedented situation made me realize how deep are my focus, my hunger and my love for kickboxing. After the cancellation of all the sport events, my only objective was to come out of this crisis stronger than ever. It was the only way to maintain a high level of day to day efforts. We are, I suppose, close to the end of the tunnel. It’s a major life lesson. Let’s use it to surprise the World. #stayready

A post shared by Badr Hari (@badrhariofficial) on

View this post on Instagram

Raw work and nothing else. #stayready

A post shared by Badr Hari (@badrhariofficial) on