Аскар Аскаров против Алекс Перез во јули

179

Борците во мува категорија Аскар Аскаров и Алекс Перез ќе се борат во октагонот на настанот на УФЦ планиран за 16 јули.

Аскаров има скор 14-1-1 во ММА и доаѓа по поразот од Каи-Кара Франција. Аскар загуби од Французинот на крајот на минатиот месец.

Победата во оваа борба ќе му дадеше шанса за титулата, но Аскаров падна. Тој победи на 11 мечеви со завршница. Аскаров е поранешен шампион на чеченската АЦБ лига. Во УФЦ има 3 победи, 1 пораз и 1 реми.

Перез има скор 24-6 во ММА и доаѓа по поразот во битката за титулата од Фигуередо. Овој пораз ја прекина серијата од 3 последователни победи.

Алекс е поранешен шампион на ТПФ. Тој победи на 12 од неговите завршни натпревари и падна 5 пати. Перез загуби само од Бенавидес и Фигуередо во последните 13 ММА борби.