Александар Усик си направи нова фризура (ФОТО)

234

Александар Усик доби нова фризура пред втората борба со Ентони Џошуа.

Светскиот шампион на ВБА Супер, ВБО, ИБФ и ИБО во тешка категорија ја напушти татковината за да се подготви за борбата. Усик замина за време на војната меѓу неговата родна Украина и Русија. Се разбира, тој ги доби благословите на браќата Владимир и Витали Кличко, кои го поддржуваа.

Од неодамна е познато дека битката меѓу Усик и Џошуа ќе се случи на 23 јули, најверојатно во Саудиска Арабија. Нивната прва средба се случи на крајот на минатата година. Битката траеше 12 рунди, по што судиите едногласно му ја доделија победата на Усик – 116-112, 117-114, 115-113.

Благодарение на оваа победа Александар ги освои титулите на ВБА Супер, ВБО, ИБФ и ИБО во тешка категорија. Усик има скор од 19-0 во рингот и победи на 13 од своите нокаут натпревари.