Анте Делија нема да настапи во првото коло на ПФЛ турнирот

Хрватскиот ММА борец Анте Делија нема да учествува во првото коло на овогодинешниот ПФЛ турнир во тешка категорија.

Дубровчанецот во интервју за Гол.хр потврди дека го откажал настапот во април.

Местото на Анте во главната борба на ПФЛ на 7 април против Јорган де Кастро го зазеде Денис Голцов.

„Во јануари имав операција и не се опоравив на време за да можам да настапам“, изјави Анте Делија за Гол.хр.

Но, нашиот борец веројатно ќе има можност повторно да скокне на турнирот доколку некој од нив се повреди. Ова многу се случуваше минатата сезона.

„Најверојатно ќе се борам на 16 јуни во второто коло во Атланта, но засега не знам ништо сигурно. Се надевам дека ќе биде така“, подвлече Анте Делија.

И лани ја покори конкуренцијата, ги имаше сите четири победи. Во првиот дел ги победи Матеус Шефел и Шелтон Грејвс, а победничката серија ја продолжи во финалето.

Во полуфиналето го совлада опасниот нокаут Ренан Фереира, а потоа повторно го совлада Матеус Шефел во борбата за титулата и наградата од милион долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО