Андреј Пешиќ го потпиша најголемиот договор во кариерата со легендарниот Дон Кинг

Одлични вести се појавија. Српскиот професионален боксер Андреј Пешиќ (14-2-1) потпиша професионален договор за легендарниот американски промотер Дон Кинг!

Да потсетиме, на договорот му претходеше соработка со многу познатиот и влијателен француски менаџер Тарик Саади, со кој исто така потпишаа договор и кој во негово име преговараше со познатиот промотер. Како што тврди, договорот бил потпишан на најмалку три години, а уште една одлична точка е што ќе се подготвува во Америка, поточно во Мајами во тимот на Мундо бокс.

Таму, покрај неговиот татко, Братислав Пешиќ, еден од најпознатите светски тренери и еден од оние кои имале контакт со Филип Хрговиќ, на подготовките ќе учествува и Педро Дијаз, кој е и сопственик на оваа сала. Бидејќи, како што тврди, е во одлична форма затоа што целото лето го поминал во тренинзи, очекува првиот меч за новата промотивна куќа да биде во следните два месеци.

Со толку силен менаџмент тој верува дека следната година може да биде предизвикувач во бриџер категорија на ВБЦ (-101,6 килограми) во која настапува и Хрватот Ален Бабиќ. Пешиќ моментално го зазема 13-тото место на ранг-листата, а не е нереално да се очекува дека во случај на нерешен резултат ќе стигне до прагот на борбата против „Севиџ“, тврди неговиот татко.

Во секој случај, на Пешиќ му посакуваме многу среќа во продолжението на кариерата и се надеваме дека ќе го достигне нивото што го посакува, а со тимот што сега го има со себе нема причина да не успее.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО