Андре Вoрд: Крафорд-Спенс е најголемата борба во боксот

Борбата меѓу Теренс Крафорд и Ерол Спенс е една од најочекуваните во професионалниот бокс.

Двајцата славни Американци сакаа да се сретнат во рингот цели пет години, но секој пат нешто им пречеше. Промоторите не можеа да најдат заеднички јазик, телевизиските канали не ги дадоа потребните пари, а еднаш Спенс доживеа тешка несреќа, за чудо преживеа.

Фановите на боксот веќе престанаа да веруваат дека Теренс и Ерол некогаш ќе се борат, но потоа имаше вести од ЕСПН. На 29 јули Крафорд и Спенс во Лас Вегас ќе одредат кој ја заслужува титулата неприкосновен светски шампион во полусредна категорија.

Потсетуваме дека Крафорд е сопственик на ВБО појасот, а неговиот потенцијален противник ги има титулите ИБФ, ВБЦ и ВБА. Андре Вoрд едвај чека да ја гледа борбата и верува дека тоа е најголемата борба во боксот.

„Ни претстои најголемата битка. Барем во историјата на велтер категорија. И, токму поради таа причина, верувам дека ќе има повеќе од една борба. Не знам со сигурност, но претпоставувам дека ќе има клаузула за реванш во договорот.

Таква клаузула ќе има и за двајцата борци, а не само за еден. Теренс никогаш немал противник на нивото на Спенс, а Ерол никогаш немал противник на нивото на Крафорд.

Мислам дека дојде време оваа борба конечно да се одржи“, изјави поранешниот светски шампион во полутешка категорија.

Нема сомнение дека мечот Крафорд-Спенс ќе биде неверојатен. Двајца непоразени шампиони, со богато искуство и различни стилови.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ESPN Ringside (@espnringside)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО