Андерсон Силва го прозва УФЦ: Се обидуваат да те искористат, а потоа те исфрлаат

Поранешниот шампион во средна категорија на УФЦ, Андерсон Силва (47) во едно неодамнешно интервју го допре својот борец во најголемата светска MMA организација.

Легендата на бразилските боречки вештини владееше со УФЦ од 2006 до 2013 година кога загуби од Крис Вајдман, од кој момент неговата ММА кариера тргна надолна траекторија.

Тој веднаш се обиде да го врати појасот против Вајдман, но го загуби и тој меч.

Во следните седум борби го победи само Дерек Брaнсон, а мечот против Ник Дијаз беше откажан.

Андерсон Силва десет пати ја бранеше титулата во средна категорија на УФЦ.

Пред две години УФЦ го отпушти по поразот, а тој се посвети на боксот.

Тој ги победи Хулио Цезар Чавез Јуниор и Тито Ортиз, а следниот настап е на 14 мај на настанот „Трилер“ против сонародникот Бруно Мачада.

Тој ќе се бори на настан предводен од мечот меѓу Флојд Мејведер и Дон Мур.

Силва доби повеќе пофалби по неговата победа против Чавез отколку по последните неколку УФЦ борби заедно. Помина 14 години во најсилната ММА организација.

„УФЦ не го почитува наследството што борците го оставаат зад себе и тоа е проблем за луѓето во спортот. Тие се обидуваат да ве искористат, а потоа ве исфрлаат. А кога ќе се најдеш на улица, тогаш се обидуваат да ти ја уништат кариерата, па никаде не можеш да се бориш“, вели Андерсон Силва и додава:

„Многу борци поминаа низ тоа, а луѓето не размислуваат за тоа. Поминав добро во УФЦ, но и лошо. Навистина имам лошо искуство за тоа што се случуваше зад сцената. Но, кога сум во арената и кога се борам, тогаш давам се од себе, тоа е единствениот момент кога имам контрола. Се друго е надвор од контрола“…

Легендарниот Бразилец ја коментираше и заработката во УФЦ.

„На боксерскиот меч во Мексико против Чавез заработив повеќе пари отколку во последните три борби во ММА. Не сакам да зборувам за лоши работи затоа што тогаш луѓето велат: „Ох, откако си замина од УФЦ, сега зборуваш лошо за нив“. Имав добри моменти во УФЦ, а тоа беше добро и за нив. Готово е. Но, важно е да се каже тоа, бидејќи тоа ми се случи“, заклучи Андерсон Силва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО