Алварез за пропаднатиот реванш со Бивол: Направив се што е можно за тоа да се случи

Бродот за борба „Дмитри Бивол“ отплови за Канело Алварез.

Неприкосновениот шампион во супер средна категорија Алварез доживеа пораз со едногласна одлука од Русинот Бивол.

Мексиканската ѕвезда Алварез беше категоричен дека ќе добие шанса за реванш со Бивол, но на крајот се бореше со Генади Головкин минатата есен, со Џон Рајдер во мај, а потоа потпиша договор за три борби со Премиер бокс шампионот на Ал Хејман.

Алварез (59-2-2, 39 КО) претходно изјави дека сака реваншот да се одржи на 79 килограми, додека шампионот на ВБА во полутешка категорија Бивол (21-0, 11 КО) сака дополнително да ја истакне евентуалната повторена победа, преминувајќи на природна категорија за Алварез до 76 килограми.

„Погледнете, Бивол праша и се обиде да ги отежни преговорите, нели, и се обиде да донесе своја одлука.

Алварез следната борба ќе се бори со Жермел Шарло на 30 септември во Т-Мобиле арената во Лас Вегас.

Менаџерот на Бивол, Вадим Корнилов неодамна изјави дека не очекува некогаш да има реванш.

„Во моментов сум 100% фокусиран на мојата борба со Шарло и работам со PBC во моментов како мој фокус“, рече Алварез. „Ќе се обидам да направам се што е можно за да го запрам Шарло. Ќе го направам тоа. Секогаш се обидувам и ќе пробам секоја рунда. Секој борец кој вели дека не бара нокаут лаже“.

Значајна причина зошто борбата со Бивол не е неизбежна барем до мај 2025 година е тоа што Борецот на годината за 2022 година моментално е врзан за Мечрум бокс.

„Погледнете, јас направив многу работи. Се борев со многу боксери. И мислам дека сега е вистинско време да дојдам овде и да се борам во ПБЦ. Седнавме со Ал Хејман и разговаравме за тоа. Среќен сум што работам со него“, изјави Алварез.

„Дејвид Бенавидес секогаш е опција. Секогаш се трудам да ги водам најдобрите борби. Ако е добро за боксот, добро е и за мене”.

Во меѓувреме, Корнилов призна дека било многу тешко да се најде противник за Бивол.

Шефот на Мечрум, Еди Херн минатата недела изјави дека Линдон Артур би можел да биде во игра за следниот противник на Бивол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО