Адесања до тренерот на Стрикленд: Ти му го спаси животот

Настапот на Шон Стрикленд против Израел Адесања на УФЦ 293 беше навистина извонреден.

„Тарзан“ стана само вториот во велтер категорија кој го победи поранешниот двократен шампион Адесања, бранејќи и приземјувајќи удари за да заработи едногласна одлука. Во текот на петте рунди Адесања успеа да упати само 22 од 154 удари во глава.

Победата на Стрикленд беше особено импресивна поради постојаната природа на ударите. Иако кон крајот на 2022 година Адесања загуби од Алекс Переира со ТКО во петтата рунда, тој ја добиваше борбата ако одеше до крај. Вториот пораз беше во полутешка категорија од тогашниот шампион Јан Блахович, Адесања беше надминат во завршните рунди, што резултираше со пораз со едногласна одлука. „Последниот стилбендер“ проектираше победа на почетокот на мечот, но на крајот мораше да му оддаде признание на главниот тренер на Стрикленд во Екстрем Кутур, Ерик Никшик, за неговата брилијантна работа во аголот.

„Има некои работи што ги видов како ги прави Шон, а се чувствував како „Изи“ да го мести“, рече Никшик. Тоа беше всушност прилично кул момент. По мојата борба, разговарав со „Изи“ и тој ми рече: „Ти му го спаси животот на тој човек.“ Реков: „А, да? Како тоа? А тој: „Не престана да ги гледаш моите потези“. Реков: „Да, видов што подготвуваш“.

„Му викнав на Шон и му реков: Брат, ќе те удри вака во глава. Тоа ќе го направи“, заклучува тој. „Му викнав и Изи ме слушна и беше шокиран што му ги прочитав мислите“.

Во 33 борби, Стрикленд (28-5) само двапати претрпе пораз со нокаут (еднаш во средна и еднаш во полусредна категорија). Според претседателот на УФЦ Дана Вајт, новиот шампион веќе е предвиден за потенцијален реванш со Адесања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО