Алкалоид ќе ги помага македонските таеквондисти за Олимпијдата во Париз 2024

Македонската таеквондо федерација денеска склучи договор за соработка со Алкалоид, кој ќе им помага во следните две години на македонските таеквондисти кои се борат да остварат олимписка норма, меѓу кои е и освојувачот на сребрен медал од Токио, Дејан Георгиевски.

Директорот на Алкалоид, Живко Мукаетов кажа дека е среќен што ќе соработуваат со Mакедонската таеквондо федерација во следниот период.

„Чест и гордост ни е што сме тука заедно со македонската таеквондо федерација. За нас како компанија која е општествено одговорна и на која спортот ѝ е приоритет, е многу важно што се вклучуваме во спортот. Оваа година и следната, колку што е договорот, сакаме да бидеме дел од системот во таа подготовка. Среќен сум кога ќе видам посветени луѓе кои ја претстасвуваат Македонија како амбасадори на високо ниво. Навистина е голема радост тоа што го направи Дејан на Олимпијадата. Јас сум оптимист дека ќе освоиме нови медали“, вели Мукаетов.

Претседателот на таеквондо федерацијата, Борче Костовски кажа дека е среќен што Алкалоид ќе им помага во иднина.

„Благодарност до Мукаетов, кој е човек што со широко срце му помага на македонскиот спорт. Тој ја препозна нашата приказна и потенцијалот. Заедно ќе бидеме успешни во иднина. Оваа година ја почнавме силно, Дејан освои медал на Президент Купот, а во следниот период нè очекуваат силни турнири. Се бориме за норми во Париз, се надевам дека ќе го оствариме тоа“, кажа Костовски.

Македонскиот таеквондист, Дејан Георгиевски кажа дека средбата е потврда дека македонското таеквондо е сериозна приказна и ќе се бори за олимписки медали.

„Му благодарам на Алкалоид за поддршката. Годинава освоивме медал на Президент Купот во Турција и се надевам дека така ќе продолжиме. Имаме многу турнири на календарот“, посочи Георгиевски.

Фото: ФБ

 

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО