Александар Усик со интересна порака до Дерек Чисора

88

Александар Усик е подготвен за втората борба во тешка категорија. Овој викенд, 33-годишниот Украинец влегува во рингот за да се бори со искусниот Дерек Чисора. Нивниот меч ќе се одржи во Лондон. Поранешниот неприкосновен шампион во полутешка категорија ќе се обиде да остане непоразен во рингот  и да ја оствари 18-та последователна победа.

Александар нокаутира 13 ривали и победата над Чисора ќе ја зацврсти неговата позиција во тешка категорија. Усик дебитираше во тешка категорија кон крајот на минатата година.

Тој со одлука на судиите го победи Чез Витерспун и ова беше единствената битка за 2019 година. Останаа уште неколку дена до средбата, а во еден од неговите последни настапи Усик се обиде да ја зачуди Чисора со следново видео:

„Дерек, здраво. Ќе се видиме викендов. Многу сум среќен и тука сум. Се гледаме. Дерек, како си? Веќе сум тука. Преостануваат три дена“.