Алекс Переира – Израел Адесања 2 на УФЦ 287

Втората ММА борба меѓу Алекс Переира и Израел Адесања е официјална.

Дана Вајт изјави дека Бразилецот ќе ја брани титулата во средна категорија против Адесања на УФЦ 287 што ќе се одржи на 8 април во Мајами. Битката ќе биде видечка на вечерта. Адесања и Переира ќе се борат во ноември 2022 година во Њујорк.

Во нивната борба Адесања водеше на поени, но беше нокутиран од Переира во 5. рунда. Така Переира го симна од тронот Адесања и го победи по 3-ти пат во боречките спортови. Алекс веќе има 2 победи над Адесања во кик бокс и 1 во ММА.

Переира има 7-1 во ММА и е во победничка серија од 7 борби. Алекс има добиено 6 од неговите борби со нокаут. Неговиот единствен пораз беше со завршница од Отони во првата ММА борба во 2015 година. „Поатан“ има 4 победи во УФЦ, од кои 3 со нокаут.

Алекс е единствениот борец кој успеа во кик бокс да го нокаутира Адесања, а потоа и во ММА.

Адесања има скор од 23-2 во ММА. Поразот од Переира ја прекина неговата победничка серија од 3 меча. Израел доби 15 од неговите средби со нокаут. Има 5 одбрани на титули во УФЦ.

Доколку Израел ја загуби и оваа борба, тогаш тешко ќе дојде до нова со Переира, кој ќе го победи 4 пати.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMA ™ (@freak.mma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО