Алекс Переира е повреден и нема да се бори во Рио де Жанеиро

Алекс Переира најверојатно нема да се бори на УФЦ 301 во Бразил. Повредите ќе го спречат „ПоАтан“ толку брзо да се врати во октагонот.

Переира е актуелен шампион на УФЦ во полутешка категорија. Исклучително опасниот 36-годишен Бразилец минатиот викенд на УФЦ 300 го победи поранешниот шампион Џамхал ​​Хил и ја одбрани титулата. Алекс изрази желба да се бори во мај во Рио де Жанеиро, Бразил.

Сепак, како што пренесува новинарот Ариел Хелвани, Переира нема да може да се бори на тој датум поради повреди. За 36-годишниот Переира (10-2 ММА) ова беше само 12-та борба во ММА кафезот. Сепак, искусниот кикбоксер има големо искуство во боречките спортови.

Беше двократен шампион на организацијата Глори во минатото. Сега Переира има успех и во ММА, но нема да се врати наскоро.

„Многу е малку веројатно дека Алекс Переира следниот месец ќе се бори во Рио де Жанеиро. Како што беше соопштено по УФЦ 300, тој го скрши палецот пред борбата. Алекс заработи уште една фрактура на палецот за време на борбата“, изјави Хелвани.

Переира речиси сигурно ќе се бори уште еднаш оваа година. Магомед Анкалаев во моментов е истакнат претендент во категоријата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ESPN MMA (@espnmma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО