Алекс Переира е подготвен за борба со Витакер доколку Адесања откаже

Шампионот во средна категорија Алекс Переира треба да се бори со Роберт Витакер во отсуство на реванш против поранешниот носител на појасот Израел Адесања. Переира го совлада Адесања минатата година по спектакуларната впечатлива комбинација која го натера судијата да интервенира. Сега се шират шпекулации за следната борба на Бразилецот, една по друга, но се чини дека Алекс има визија за својата иднина.

„Адесања беше доминантен шампион и има право повторно да се бори за појасот, но ако не сака, тоа ќе биде Витакер. Мислам дека нема да ми дадат никој друг освен Витакер. Ќе биде добра борба за мене, но вистината е дека ќе бидам подготвен и за двајцата“, прокоментира Переира, кој пред неколку недели го однесе појасот кај своето племе во родниот Бразил.

„Нема да ги повредам плановите на Адесања и да бегам од борба со него. Ако сака, ќе се бориме. Ако не, не ми е важно. Ако не сака ниту Витакер, подготвени се уште неколку луѓе“, продолжува актуелниот носител на појасот во средна категорија.

Адесања има три порази од Переира – два од кик-бокс и еден од мешаните боречки вештини. Витакер, од друга страна, забележа победа и пораз во 2022 година. Тој загуби со одлука од Адесања, но потоа победи со одлука против Ветори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО