Алџамејн Стерлинг и Петар Јан се сретнаа во Абу Даби (ВИДЕО)

Алџамејн Стерлинг ја освои титулата на УФЦ во бантам категорија во март минатата година, откако Петар Јан беше дисквалификуван поради недозволен удар.

Нивниот реванш се одржа во април, кога Стерлинг го победи Јан со поделена одлука и за прв пат го одбрани појасот.

Пред вториот меч имаше многу непримерни изјави во кои рускиот борец се закануваше со смрт, а некои блиски средби кои за среќа не прераснаа во инциденти.

Тие ќе се пресметаат на 22 октомври на УФЦ 280 во Абу Даби, на чело со борбата за титула во лесна категорија меѓу Чарлс Оливеира и Ислам Махачев.

На тој настан Алџамејн Стерлинг ќе ја брани титулата против Т.Ј. Дилашо, додека Петар Јан ќе се бори со Шон О’Мели.

Борците се веќе во Абу Даби и не е невообичаено да се сретнат некаде во близина на хотелот или салата за тренинг.

Една таква средба е снимена од камерите, во која Алџамејн и Петар се поздравуваат, кратко разговарале и си посакале среќа.

На крајот се ракуваа и си тргнаа по својот пат.

https://www.youtube.com/watch?v=ijv4fIQaCXI&feature=emb_title

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО