Алџамејн Стерлинг: 99 проценти ова е мојата последна борба во петел категорија

По тешкиот тренинг во понеделникот, Стерлинг тежеше 149 фунти, а за одбрана на титулата треба да достигне 135 фунти, откри тој за ММА час.

Стерлинг пред две недели го прослави 34-тиот роденден, токму кога се упатува во најтешкиот дел од својот тренинг камп за да се соочи со Шон О’Мели. Во главата на Стерлинг се врти мислата дека веќе има потреба од промена во тежинската категорија, бидејќи се потешко се намалуваат килограмите.

„Ова најверојатно ќе биде мојата последна борба на 135 фунти“, објави Стерлинг. „Има 99 отсто шанси тоа да ми биде последна. Ако победам во борбата, дефинитивно сум надвор од категоријата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО