Акихиро Гоно победи во ММА борба, но по брутална цена (ФОТО)

Акихиро Гоно, искусно име во раните денови на MMA, неодамна се врати во кафезот по четиригодишна пауза.

И покрај неговата 48-годишна возраст, го покажа својот издржлив дух и конкурентност на натпреварот против Тецуја Изучи за јапонската ММА промоција Глеат. И двајцата борци покажаа немилосрдна одлучност и направија војна во 3 рунди.

Гоно можеби не е во цветот на младоста, но успеа да ја грабне победата со одлука на судиите над својот помлад противник. За жал, борбата му нанела штета на Гоно, оставајќи го со страшна повреда.

Акихиро ги сподели последиците на својот профил на социјалните мрежи, објавувајќи рендгенски снимки од скршената вилица и фотографија од неговата видно изобличена уста. Повредата служи како доказ за неговата истрајност и издржливост како спортист.

Оваа брутална пауза нема да го спречи Гоно, кој планира да се врати следната година. Гоно се борел во Панкрејс, Прајд, УФЦ и Белатор ММА. Има скор од 37-24-8 во ММА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО