Адесања заврши со Переира, освен ако „Поатан“ не ја освои титулата во полутешка категорија

Израел Адесања верува дека поминал преку периодт  на непријателство со Алекс Переира.

УФЦ 287 во април 2023 година беше еден од најголемите моменти во кариерата на Адесања. Двократниот шампион на УФЦ во средна категорија ја врати титулата со сензационалниот нокаут со два удари во втората рунда над бразилскиот ривал Переира.

Следната борба на Адесања се очекува да се одржи на УФЦ 293 на 10 септември 2023 година во Сиднеј, Австралија. Переира, пак, ја зголемува тежината за да влезе во полутешка категорија кога ќе се соочи со поранешниот шампион Јан Блахович на УФЦ 291 подоцна овој месец (29 јули 2023 година). Со оглед на исходот од нивната последна средба, Адесања не гледа причина повторно да се бори со Переира… но има едно нешто што може да го промени тоа.

„Ако го освои појасот во полутешка категорија, ќе го повторам тоа“, рече Адесања на ММА час. „Ако не, мислам дека тој заврши со тоа, јас завршив со тоа, сите други сакаат да го видат, но ние продолживме понатаму. Тоа е животот.

Мислам дека Переира може да го нокаутира“, рече тој за борбата со Блахович. „Разговаравме околу две минути и му дадов неколку совети како да се справи со Јан. Имавме иста идеја, како да го нокаутира, но јас го предупредив: „Види, само биди внимателен бидејќи знае дека твоите удари се навистина добри, па ќе биде трпелив со тебе како што беше со мене. Што очекувавме да го направи, не го направи затоа што е одличен напаѓач. Тој ја имаше истата идеја, но чувствувам дека ако Јан не го извади, Переира ќе го нокаутира“.

Адесања веќе ги тестираше своите вештини во полутешка категорија, конкретно против Блахович. „Последниот стилбендер“ се обиде да стане двоен шампион во март 2021 година, но беше неуспешен и загуби со едногласна одлука. Переира е единствениот човек кој го победи оттогаш.

„Ако треба да се обложам пари на тоа – не, нема“, рече Адесања за победата на Переира во полутешка категорија. „Сум бил во таа класа по тежина, тешко е. Тоа не е лесна задача. Но, ако го освои појасот, тогаш тоа ќе биде магична, луда, ебана епска борба со мене и него. И тоа ќе биде нашата петта средба. Зарем тоа не е лудо“?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО