Адесања и Переира се сретнаа на аеродром во Австралија

Израел Адесања и Алекс Переира едноставно беа предодредени да вкрстат.

Тие двајца се среќаваат дури и кога едвај сакаат. Неодамнешен пример е фактот дека двајцата борци на УФЦ се судрија на аеродром во Австралија. Переира и Адесања буквално одеа еден зад друг, а потоа се поздравија.

Ривалитетот меѓу нив датира од 2016 година. Тие потоа двапати се бореа во кик бокс во Глори. Алекс ги доби двата меча, но на еден од нив го нокаутира Адесања. На крајот на 2022 година ривалството се префрли во кафезот на УФЦ.

Израел водеше на поени, но загуби со нокаут во последната рунда. Така, се раздели со непоразениот статус во средна категорија, како и со појаост. На почетокот на април оваа година ја видовме нивната втора борба во кафезот на УФЦ.

Адесања го нокаутира Переира во втората рунда за да ја заработи првата победа во 4-те меѓусебни борби. Резултатот во нивните битки е 3-1 во корист на Алекс. Веднаш се зборуваше за трилогија во УФЦ, но Дана Вајт рече дека нема интерес.

Од друга страна, Алекс одлучи да се искачи во полутешка категорија. Тој ќе дебитира на крајот на јули против Јан Блахович.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО