Абдурозик и Хасбула станаа шампиони на ВБЦ (ВИДЕО)

Двајцата противници и еден од најпознатите мали луѓе во светот во моментов – Абдурозик и Хасбула Магомедов добија шампионски појаси на Светскиот боксерски совет – ВБЦ.

Подарокот дојде лично од Маурицио Сулејман, претседател на боксерската организација, кој се сретна со Абдурозик во ресторан во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати.

Веста ја објави самиот Абдурозик на социјалните мрежи.

„Чест ми е што добив сопствен шампионски појас од претседателот на Светскиот боксерски совет (ВБЦ). Се чувствувам сакано и благословено“, напиша Абдурозик на својот Инстаграм профил.

Абдурозик пред повеќе од еден месец го нападна и светскиот шампион на ВБЦ, но во тешка категорија Тајсон Фјури во ресторан во Обединетите Арапски Емирати.

Потсетуваме дека во последната година енормно расте интересот и популарноста за малите луѓе меѓу кои се Хасбула Магомедов, Абдурозик и Ерали Бојгобилов.

Тројцата се поканети на различни големи борби во различни спортови.

Нивната популарност неверојатно порасна по разговорите за организирање на УФЦ меч меѓу Абдурозик и друг љубител на боречки вештини, кој е сличен по возраст и има иста болест како него – Хасбула Магомедов (Хасбик).

Неодамна, дури и Ерали и Абдурозик се сретнаа на боксерска гала во Узбекистан. На двајцата се закануваа во рингот, а потоа Абдурозик се забавувал, пречекан како ѕвезда, во еден од најпознатите ресторани во Ташкент, каде дури и танцувал со готвачот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО