Абдурозик го нападна Тајсон Фјури во ресторан (ФОТО/ ВИДЕО)

Еден од најпознатите млади луѓе во светот во моментов – Абдурозик го нападна со боксерски ракавици во грбот светскиот шампион во тешка категорија на ВБЦ – Тајсон Фјури. Тоа се случило во еден од познатите ресторани во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати.

Стана светски познат по заканите и кавгите меѓу него и Хасбула Магомедов, го поздрави Фјури и го праша како се чувствува, а потоа ги покажа своите квалитети во боксот на Фјури. А тој рече дека е голем фан на Абдурозик.

Инцидентот се случил пред пријателите на „Џипси кинг“, меѓу кои бил и Џозеф Паркер (поранешен светски шампион во ВБО).

„Доаѓам по тебе Тајсон Фјури“, напиша Абдурозик на Инстаграм.

206-сантиметарскиот боксер дури позира со еден од најпознатите мали луѓе во светот во моментов. Умар Кремљев, претседател на Меѓународната боксерска федерација (ИБА), беше еден од првите што ја коментираше публикацијата. Ги поздрави и двајцата.

Потсетуваме дека во последната година енормно расте интересот и популарноста на малите меѓу кои Хасбула Магомедов, Абдурозик и Ерали Бојгобилов.

Тројцата се поканети на различни големи борби во различни спортови.

Нивната популарност неверојатно порасна по разговорите за организирање на УФЦ меч помеѓу Абдурозик и друг љубител на боречки вештини, кој е сличен по возраст и има иста болест како него – Хасбула Магомедов (Хасбик).

Неодамна, дури и Ерали и Абдурозик се сретнаа на боксерска гала во Узбекистан. На двајцата им се заканувале во рингот, а потоа Абдурозик се забавувал, пречекан како ѕвезда, во еден од најпознатите ресторани во Ташкент, каде дури и танцувал со готвачот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО