Абдулрашид Садулаев се враќа на душекот викендов во Баку, брка норма за ОИ

Абдулрашид Садулаев за прв пат во кариерата ќе учествува во „квалификациите“ со надеж дека ќе избори пласман на Олимписките игри во Париз. Неговите претходни два настапи на Олимпијадата, Рио 2016 и Токио 2020 година, дојдоа по освојувањето на претходните светски првенства во 2015 и 2019 година.

Двократниот олимписки шампион, кој се повлече од полуфиналето на Светското првенство во 2023 година поради повреда, треба да се натпреварува на европските квалификации во Баку од 5 до 7 април, со цел да обезбеди норма за Париз како индивидуален неутрален натпреварувач. во категоријата до 97 кг.

Ова го означува неговото враќање во натпреварите по Светското првенство и последователната операција на вратот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО