Легендата на професионалниот бокс Роберто Дуран е позитивен на коронавирусот

98

Поранешниот светски шампион во бокс, Роберто Дуран, е позитивeн на коронавирус и е примен во болница во родната Панама, изјави неговиот син.

„Тестовите на татко ми пристигнаа пред извесно време и потврдуваат дека има позитивен резултат за вирусот„ Ковид-19 ““, напиша Робин Дуран на социјалните медиуми и додаде: „Фала му на Бога, нема никакви симптоми во моментот, освен вообичаените симптоми на настинка “.

69-годишниот Дуран, кој е познат по прекарот Hands of Stone, е светски шампион во четири различни категории и без сомнение се смета за еден од најголемите од најлесните.

Неговиот син исто така објави дека едно од крило од бели дробови веќе не работи 100 проценти, како резултат на сообраќајна несреќа во 2001 година. Но, појасни дека лекарите се уверени оти инфекцијата со коронавирус не предизвикала поголема штета отколку што беше претходно познато.

Панама, како и повеќето земји од Латинска Америка, силно страдаа од појавата на коронавирусот. Во моментов има 29.000 заразени, што е значителен број за земја со население од околу 4 милиони луѓе. Бројот на смртни случаи од Ковид-19 е 564.