53-годишниот Фират Арслан „прегази“ 17 години помлад ривал (ВИДЕО)

Фират Арслан (53) го прегази Един Пухало во нивниот боксерски меч кој се одржа минатиот викенд.

Интересно е што Пухало е 17 години помлад од него. Нивната борба заврши со нокаут во шестата рунда. Така Арслан со стил се прости од боксот. Германецот доминираше од почетокот на борбата и Пухало падна во шестата рунда.

Ова му овозможи на Арслан да се пензионира како ВБА светски шампион во тешка категорија. Борбата започна со доминација на Арслан од самиот почеток. Пухало се пожали на недозволени удари во задниот дел од главата.

Тоа не го спречи искусниот ветеран да ја продолжи доминацијата. Пухало три пати падна на подот, на крајот принудувајќи го судијата да го прекине мечот, а 53-годишниот Арслан славеше импресивна победа која го одбележа неговото пензионирање.

За Фират Арслан тоа беше проштален меч. Со 55 победи, 9 порази и три нерешени борби во кариерата заминува со импресивен скор и зад себе остава богато боксерско наследство.

https://twitter.com/PermantexG/status/1715839081735758030?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1715839081735758030%7Ctwgr%5E2eed891393fa4902539703791877280b1a72e0a5%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3Dcb7145f1731b4c328f8e4d2201854ceaschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2FPermantexG%2Fstatus%2F17158390817357580303Fref_src3Dtwsrc255Etfw257Ctwcamp255Etweetembed257Ctwterm255E1715839081735758030257Ctwgr255Ed0349d99b291672756a6fafef96138a519cd9070257Ctwcon255Es1_26ref_url3Dhttps253A252F252Fwww.vechtsportinfo.nl252Fboks-nieuws252Fboksveteraan-53-maakt-gehakt-van-jongere-tegenstander-en-pakt-wereldtitelimage%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

 

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО