40 години од „Грмотевица во џунглата“ (ВИДЕО)

Легендарниот босрески меч меѓу Мохамед Али и Џорџ Форман, попозната како „Грмотевица во џунглата“ се одржа точно пред 40 години.

dzorg formen

Еден од најдобрите мечеви се одржалл во Заир на 30 октомври, кога Али ја презема титулата светски првак.

Еден од највпечатливите моменти во историјарта на светскиот бокс е забеллежена во главниот град на Заир-Киншаса. Али во осмата рунда извел ефектна комбинација на удари, завршувајќи ја со разорно десно кроше со кое го нокаутирал дотогашниот шампион Форман.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО