Кикбоксерите го почнуваат походот на Европа

Македонската кик бокс репрезентација ги започнува настапите на сениорското Европско првенство во Билбао, Шпанија, во ринговни дисциплини-лоу кик, К-1 и фулконтакт.

kik boks reprezentacija na RM

Под водство на селекторот Дејан Митровски очекуваме до 26 октомври Ненад Манојловски, Димитар Георгиев, Љупче Коцев, Мики Ивановски, Александар Најдовски и Александар Димовски да ја продолжат низата на успеси на овој спорт. Ивановски ќе настапи во К-1, останатите во лоу кик. Најмногу се очекува од двократниот светски првак Димитар Георгиев.

„Очекуваме висок пласман на ЕП, бидејќи имаме искусна екипа“, ни рече за време на подготовките претседателот на Кик бокс федерацијата на Македонија, Александра Неделковска, при што и таа посочи дека најмногу се очеува од Георгиев, кој 2011 година и 2013 година во Скопје и Анталија стана светски шампион.

ipon.mk/ В. Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО