Херн: Средбата Фјури против Усик нема да се случи

Боксерскиот менаџер и шеф на ДАЗН, Еди Херн, смета дека нема да се случи мечот за неприкосновен шампион во тешка категорија меѓу Александер Усик и Тајсон Фјури. Главната причина што ја наведува е неверојатната сума на пари што ја бара Џипси Кинг за да влезе во рингот.

Фјури ја најави сумата од 500 милиони фунти како единствена причина поради која би учествувал во ваков судир.Според него, Усик не претставува никаква пречка од спортска природа, бидејќи Украинецот е напумпан боксер од средна категорија.

Сепак, Херн не мисли дека е можно некој да смисли толку пари за да го организира состанокот.

„Колку сака Фјури? Половина милијарда. Тој нема да добие ништо блиску до таа бројка, па не знам дали ќе ја прифати борбата. Воопшто не сум сигурен“, рече Херн.

„Ако тој е човек од збор, за кој сите знаеме дека не е, тогаш половина милион или нема да се бори. Тоа е тоа.Нема да се бори затоа што нема да добие половина милијарда. Ништо што е блиску до тие пари. Не преговара со никого. Одреди цена и вели дека нема да се бори за денар помалку“.

https://twitter.com/BleacherReport/status/1561127975071977472?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1561127975071977472%7Ctwgr%5Eba44cbd6311bb53f5162e10237bd3a5ec2447976%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fxrn-fyuri-sreshhu-usik-nyama-da-se-sluchi%2F

Сепак, тој ги даде и своите очекувања околу евентуален дуел на двајцата шампиони.

„Мислам дека нема да биде многу атрактивна борба, но дека ќе биде интригантна. Мислам дека нивните стилови нема да направат одличен натпревар, но ќе биде интересно. Ќе видиме двајца генијалци во боксерскиот ринг, двајца неверојатни борци. Никој не го цитира тој дел кога зборувам за нивниот меч. Само мислам дека Усик е многу тешко да се победи и затоа му давам мала предност“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО