Златен медал за Мила Рељиќ на „Скопје опен Рамус Г1“

Мила Рељиќ освои златен медал на Меѓународниот таеквондо турнир „Скопје опен рамус Г1“. Мила извојува четири победи.

„Фантастични борби направи Мила со победи над Лихама Асумаја Ангуста (Франција) со 2-0 во рунди. Во следното коло Мила беше подобра од Андреа Комарина (Црна Гора). Во полуфиналето ја победивме Италијанката Кристина Гаспа, а во финалето Мила ја победи и Јулика Шпак. Мила не изгуби ни една рунда до златниот медал“, вели тренерот Александар Ефтимов и додава:

„Ова се нови 10 поени за Мила на олимписката и светската ранг-листа… Честитки за Мила и за Дејан Георгиевки, кој, исто така, се закити со златен медал“.

Ефтимов наведува дека од неговиот клуб Тигри на турнирот учествуваа и Горјан Бадаровски со одлична борба против искусниот Израелец Саасун Иматар.

Натпреварувачката од Турција, Зејнеп Ебрар Марашли, која неколку месеци тренира во Тигри, направи добра борба и можеше да ја победи Германката Лаура Гебел, но искуството беше пресудно.

На „Скопје опен“ Г1, еден од најсилните теквондо турнири во Европа, се натпреваруваа 800 борци од 40 држави и 220 клубови.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО