Заборска остана без медал, а ката тимот е поразен во четвртфиналето

Simona-Zaborska-najdobra-sportistka-na-turnirot

Симона Заборска не успеа да се избори за бронзен медал во репасажот на Светско сениорско првенство во Германија.Таа во категоријата до 55 килограми, со судиско изјаснување, беше елиминирана од Жана Мелник (Украина), откако мечот во регуларниот дел заврши нерешено 1-1.

bp 2 den kata tim sampioni

Женскиот ката-тим на Македонија, во состав Мишела и Маријана Димоска и Пулексенија Јованоска стаса со четврт-финалето. По победите над Данска од 5-0 и над Хрватска од 3-2, но загубија од ката-тимот на Виетнам со 1-4.

Дене настапува машки тим во борби, во состав Тодор Ристески, Иво Цветковски, Берат Јакупи, Огнен Груевски, Жарко Арсовски, Мартин Несторовски и Симон Антиќ. Противник им е Шпанија, а ако ја победат, во второто коло ќе ја бараат шансата за висок пласман против Турција.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО