За Александар Ракиќ поразот од Јан Блахович е најтажниот ден во животот

Српскиот борец со австриски пасош, Александар Ракиќ, беше тешко повреден на мечот против Полјакот Јан Блахович на 14 мај на настанот УФЦ на ЕСПН 36 во Лас Вегас и не можеше да ја продолжи борбата.

Ракиќ ги повреди предните вкрстени лигаменти, а потоа се врати во Виена каде беше опериран.

Пред него има уште некое време за опоравување, а во гостувањето на подкастот на ММА институт истакна дека сега има уште поголема мотивација и желба да се бори за титулата.

Но, ќе му треба барем една победа за да добие шанса на меч за шампионскиот појас во полутешка категорија.

Поразот против Блахович беше најтажниот ден во неговиот живот

„Тоа ме испразни, бев целосно празен. Толку се подготвив, 14 месеци немав меч. Бев во најдобра форма и никогаш нема да го заборавам тој ден. Тоа беше најтажниот ден во мојот живот. Не го постигнав тоа што го сакав“, изјави Александар Ракиќ.

Најдобриот српски борец истакнува дека подготовките за тој меч биле продолжени бидејќи Јан го откажал мечот во март поради повреда. Александар продолжи да тренира за да остане во форма.

„Секогаш учиш од пораз. Којзнае зошто беше добро, тоа беше Божја волја. Знам дека ќе се опоравам, ќе се вратам уште посилен и ќе станам шампион. Верувам во моите квалитети и имам добар тим. Можеби направивме мала грешка во тренинг кампот, бидејќи прерано го достигнав врвот на формата – призна Александар Ракиќ и додаде:

„2Фитнес-програмата ја започнав многу рано, а веќе во третиот месец бев во својот врв. Требаше да се бориме во март, но тогаш Јан го откажа мечот поради повреда на вратот. Потоа малку го намалив интензитетот на подготовките, но сакав да останам во форма. Не му го дадов на моето тело одморот што му беше потребен“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО