Волков го нокаутира Харис

Александар Волков ја оправда улогата на фаворит и со технички нокаут го запре Волт Харис во втората рунда. Веќе по првите пет минути се виде дека овој меч полека оди се повеќе во предност на рускиот ветеран. Американецот веќе беше потресен во последната минута од првиот дел и влезе во продолжението на борбата како видливо исцрпен борец.

Клучниот момент се случи кога Волков го повреди противникот со „преден ножен удар“ во телото, а потоа ја заврши работата со неколку удари во Флеш форумот. „Драго“, да споменеме, ја забележа 32-та победа во саботата, но и го прослави својот 32-ри роденден.

https://twitter.com/ufc/status/1320089336034037761?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1320089336034037761%7Ctwgr%5Eshare_3%2Ccontainerclick_1&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fmma%2Fna-zhivo-ufc-254-nurmagomedov-gejdzhi-obnovyava-se%2F

Резултати УФЦ 254:
Хабиб Нурмагомедов – Џастин Гејџи, за титулата во лесна категорија
Џаред Канониер – Роберт Витакер
Александар Волков – Волт Харис TKO R2
Филип Хоус – Џејкоб Малкон ТКО Р1
Лорен Марфи – Лилија Шакирова преку ЗАВ Р2 (давење од позади)
Магомед Анкалаев – Јон Кутлеба ТКО Р1
Тај Туиваса – Стефан Струве ТКО Р1
Кејси Кени – Натаниел Вуд едногласна одлука (29-28, 29-28, 30-27)
Шавкат Рахмонов – Алекс Оливеира ЗАВ Р1 (гилотина давење)
Да-Ун Јунг – Сем Алвеј поделена одлука (29-28, 28-29, 28-28)
Миранда Маверик – Лијана Џoџуа ТКО Р1
Џоел Алварез – Александар Јаковлев ЗАВ Р1

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО