Волкановски откри можно сценарио на УФЦ за трилогија меѓу Адесања и Переира

Израел Адесања (24-2) го победи Алекс Переира (7-2) со нокаут во втората рунда во реваншот на почетокот на април и го врати шампионскиот појас на УФЦ во средна категорија.

Сега нивниот меѓусебен однос во ММА е 1-1, но во кик бокс Переира води со 2-0.

На Изи веројатно не би му пречело трилогија против Алекс, но УФЦ само одмавна.

Бразилецот на тој начин реши да се пресели во повисока дивизија, а кариерата ќе ја продолжи во полутешка категорија.

Интересно сценарио презентираше Александар Волкановски кој смета дека Адесања и Переира би можеле повторно да се сретнат во октагонот доколку бразилскиот борец го освои појасот.

„Верувам дека Изи и Алекс повторно ќе се соочат, но нема да биде веднаш. Во моментов УФЦ не размислува за нивната трилогија, но тоа може да се случи“, рече Александар Волкановски и го откри можниот план на УФЦ:

„Доколку Переира ја освои титулата во полутешка категорија, а Адесања се уште ја држи титулата, тогаш УФЦ би можел да организира меч меѓу двата шампиони. Тој меч би бил огромен. Ако добијат шанса, сигурно ќе ја организираат таа борба“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО