Владимир Кличко: Руските спортисти не треба да се натпреваруваат

Владимир Кличко смета дека на сите руски спортисти треба да им се забрани учество на светските натпреварувања.

Поранешниот украински светски шампион во бокс во тешка категорија го повика Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) да им забрани на руските спортисти да се натпреваруваат. Тој го сака ова поради тековната војна меѓу Русија и Украина.

Кличко е доста активен во војната, но не на фронтот, туку во медиумите. Неодамна рече дека со украински животи ги бранат европските вредности. Сега поранешната ѕвезда повторно се појави и повика на целосна изолација на се што е поврзано со Русија.

„ИОК мора да го забрани настапот на рускиот тим. Тоа мора да се случи сега. Војната трае во моментов, а тие не можат да учествуваат на следната Олимпијада.

Русите не можат да учествуваат на никакви спортски настани, бидејќи оваа војна ја претставува Русија. Дејствата зборуваат погласно од зборовите.

Изолацијата, а оваа изолација зборува погласно од кој било збор или реплика, бидејќи изолацијата е болна. Ќе биде болно за спортистите и економијата.

Ќе биде болно за секој кој е вклучен во Русија“, изјави Кличко за „Пирс Морган без цензурира“ на „Фокс нејшн“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Wladimir Klitschko (@klitschko)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО